Revelin Camera obscura

Revelin je kuća svjetla, koje se pojavljuje kroz otvore na zatvorenim skurama. Vanjski svijet ulazi unutra kao obojeno svijetlo. Ovaj prirodni fenomen je nezaboravno iskustvo.

Φ Revelin Destination & Community Initiative

Nihil Occultum: Ništa nije skriveno

Camera obscura u Tvrdalju

Stari Grad na otoku Hvaru otkrio je još jednu od svojih tajni, nesvakidašnjim pronalaskom camere obscure u Tvrdalju. U Revelinu, unutar dvorcaTvrdalj, osvanulo je osam camera obscura slika. Ovo su slike ljepote koja oduzima dah, a pojavljuju se kroz prirodne otvore oko zatvorenih škura. Kolekcija fotografija iz 2022. godine, ‘Nihil Occultum: Ništa nije skriveno’, starogradske fotografkinje Vilme Matulić bilježi zamračene interijere Revelina skrivene iza živopisnih projekcija camere obscure.

Ne samo da su slike camere obscure prekrasne, već su one zapanjujući prikazi Tvrdalja, renesansne utvrde koju je sagradio hrvatski plemić i pjesnik Petar Hektorović (1487.-1572.). Ova je povijesna zgrada, zajedno s okolnim područjem, 2008. godine upisana na UNESCO-ov popis mjesta svjetske baštine. U Hektorovićevoj poemi Ribanje i ribarsko prigovaranje (1568.), jednom od najranijih objavljenih djela na hrvatskom jeziku, kapetan galije pripovijeda o vlastitom nezaboravnom posjetu Tvrdalju. Njegov opis vrta, ribnjaka i pjesnikovih kamenih natpisa jedva je što drugačiji od današnjeg mjesta. Tvrdalj je sada najpopularnija atrakcija za posjetitelje Staroga Grada (TripAdvisor, 2021.), a svojom je ljepotom ‘osvojio’ i Instagram (Journal.hr, 2021.).

Snovite kompozicije u zbirci Nihil Occultum Vilme Matulić filtrirane su kroz obrnute vizije arhitektonskih detalja Tvrdalja, zajedno sa suncem, oblacima u prolazu i lišćem koje pleše. Fotografski pričini snimljeni su u mraku, no kamera Vilme Matulić bilježi mirne interijere Revelina s uzorcima i bogatim teksturama. Camera obscura dotiče kompozicije nježnim prelijevom intenzivne boje, od kojih izvanredna plava, čisti ultramarin, budi maštu. Simbolizirajući svetost i poniznost, ultramarin je nekada bio najdragocjeniji od svih pigmenata i koristio se samo za nebo na svetačkim slikama i Bogorodičin plašt.

Pin-hole camera obscura, 1646. Ars magna lucis et umbrae, Athanasius Kircher.

Kolekcija Nihil Occultum predstavlja čudo plave boje u njezinoj širokoj a poniznoj ulozi u stvarnosti, jednako kao što camera obscura ili 'mračna komora' proširuje stvarnost, potvrđujući da svijet nije uvijek ono što vjerujemo da vidimo. Uostalom, ljudski vid je camera obscura, gdje prikaz onoga što 'vidimo' nesvjesno "okreće" mozak.

Camera obscura uključuje prirodni sunčev sjenomjer sa sitnim otvorom poput onoga kojeg je astronom Paola Toscanelliji postavio u kupolu katedrale Santa Maria del Fiore u Firenci 1475. godine kako bi projicirao sliku sunca na pod katedrale. Camera obscura zaintrigirala je neke od najvećih umova u povijesti, poput Aristotela, Ibn al-Haythama, Leonarda da Vincija, Vermeera i Johna Lockea. Poznati fotografi Abelardo Morell i Marja Pirilä opčinjeni su camerom obscurom. Međutim, teško je pronaći prikaze prirodne camere obscure visoke osvjetljenosti. Abelardo Morell komentirao je da je camera obscura u Revelinu 'doista neobična'. Zbirka Nihil Occultum Vilme Matulić bilježi ovaj rijedak fenomen u Revelinu, dodajući još jedan sloj čuda UNESCO-vom renesansnom Tvrdalju.

Φ Revelin Destination & Community Initiative in cooperation with Muzej Staroga Grada Stari Grad Museum